Mobylette Motosiklet Hakkında

20.yüzyılın ikinci yarısında Fransız firması Motobécane tarafından üretilen ve bir moped modeli olan Mobylette 1949 yılında motosiklet sektörüne girmiştir. 1970’li yıllarda Mobylette altın çağını yaşamış ve üretimi yılda ortalama 750 bini; toplamda ise 14 milyonu aşmıştır. Motosiklet, moped ve bisiklet üreten Motobécane firması 1980’li yıllardan sonra iflas etmiş ve ünlü mobiletlerinin üretimini durdurmuştur. Mobilet üretimi dursa da, daha sonra genel olarak mopedleri ifade eden jenerik bir marka olarak sektörde bugünlere dek yer almıştır.

Motosiklet Sektörünün Nostaljik Markası Mobylette

motob_25C3_25A9cane-mobylette-av-75-12_wrmri3Motobécane mopedleri genellikle Mobylette adını taşımakla birlikte, mobiletin çok sayıda alt modeli de bulunmaktadır. 40T, 40TL, 40V, 50V türleri buna örnektir. 40T daha yavaş, saatte sadece 25 mil yapabilen, arka süspansiyonu olmayan bir modeldir. Öte yandan, 50V modeli hem ön hem arka süspansiyona sahip, daha ağır bir gövdesi olan ve saatte 30 ilâ 35 mil (yaklaşık 48 ilâ 56 km) yapabilen bir mobilet çeşididir. Mobiletler içerisinde en popüler olanı ve en çok satılanı “la bleu” olarak bilinen mavi modeldir.

Motobécane’ın iflasından sonra firma Yamaha tarafından satın alınmış ve mobilet üretimi Yamaha bünyesinde devam etmiştir. Ancak bir süre sonra mobilet motorlarının Avrupa Birliği emisyon standardlarını karşılayamaz hâle gelmesine ve genç kuşağın ilgisini Scooter’ların çekmeye başlamasına bağlı olarak mobiletler piyasadan tamamen çekilmiştir. Kasım 2002’de üretim tamamen durmuştur.

İkinci El Mobylette Motosiklet Modelleri Tasit.com’da

İhtiyacınıza ve tarzınıza uygun ikinci el satılık Mobylette motosiklet modellerini bulmak, marka ve modeller arasında karşılaştırma yapmak için Tasit.com’dan yararlanabilirsiniz. Tasit.com’un içeriğinde, hemen hemen piyasadaki bütün motosiklet markaları ve Mobylette markasına ait modeller de yer almaktadır.

Tasit.com gelişmiş veri tabanı aramalarınızı fiyat, model yılı, aracın bulunduğu il, vites tipi bakımından filtrelemenize imkan tanır. Böylelikle, aradığınız motosiklet modeline daha kolaylıkla ulaşabilir, tercih ettiğiniz modelleri teknik özellik ve fiyat bakımından da karşılaştırabilirsiniz.

Motosiklet Kampanyalarından Anında Haberdar Olun

Motosiklet severler için hazırladığımız motosiklet haberlerini, test sürüşlerini, fuarları ve kampanya haberlerini kaçırmamak için Tasit.com motosiklet haberlerini takip edin, motosiklet dünyasından geri kalmayın.