Jawa Motosiklet Hakkında

Klasik modelleriyle efsaneye dönüşmüş Jawa motosikletleri, 1929 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de ön plana çıkmıştır. Farklı özelliklerde ikinci el satılık Jawa motosiklet modelleri Tasit.com’da bulunmaktadır.

Jawa motosikletleri dünya genelinde birer efsane olarak adlandırılmaktadır.  Marka, kurulduğu 1929 yılından beri Türkiye’de de olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde klasik hale gelmiştir. 2000 yılında üretimi durmasına rağmen, Jawa motosikletleri hala tutkuyla kullanılmaktadır.

Jawa Motosikletlerinin Kuruluş Hikayesi

1929 yılında Çek motosiklet üreticisi Jawa Frantisek Janecek tarafından eski bir cephane fabrikasının dönüşümü ile kurulmuştur. Firma sahibi Frantisek Janecek, 1920’li yılların ortasında, iki tekerlekli motorlu araçlar üretmeye karar vermiştir ve üretime başlamıştır. Daha sonra dünya çapında tanınmasını sağlayacak olan Alman‘’Wanderer’’ firmasını satın alarak, lisanslı olarak üretim yapmaya başlamıştır. Efsane marka JAWA ismini ise kendi soyadı JAnecek’in ilk iki harfi ile WAnderer markasının ilk iki harfini birleştirerek oluşturmuştur.

Jawa Motosikletlerinin Türkiye’deki Yeri

Jawa markası tüm dünyadaki meraklılarını birleştirdiği gibi Anadolu’da da motosikletin genel adı olmayı başarmıştır. Anadolu insanının tanıdığı ilk motosiklet, birçok dünya ülkesinde de olduğu gibi Jawa’dır. Anadolu’da düzgün yol yokken, araba ile ulaşım imkanı kısıtlıyken, insanlar Jawa motosikletleri kullanmaktaydı. 90’lı yıllarda birçok insanın hayatlarındaki ilk motosikleti Jawa marka olmuştur.

Efsane Olmuş Jawa Motosiklet Modelleri ve Özellikleri

2_gnjf98Planlanan ilk motosiklet 23 Ekim 1929 yılında piyasaya sürülmüştür. İlk model olan 500 cc’nin 18 beygir güç üretmesi, 100 km yolu 6 litre benzinle kat edebilmesi, yüksek fiyatlı olmasına rağmen yeni düzenlemelerle başarılı ve güvenilir olarak kabul edilmiştir. Jawa motosikletler her alanda büyük başarılara imza atmıştır. 1940’lardan 90’lara kadar efsane model olarak motosikletlerin öncüsü olmuştur. Jawa, 70’li yıllarda pistte 270 km/saat hıza ulaşabilen iki zamanlı V4 motosikletleri piyasaya sürülmüştür. Fakat en favori olanı, Japon iki zamanlı çift silindirlilerinin de öncüsü olan Jawa 350 modelidir. 90’lı ve 2000’li yıllarda, üretimi durmasına rağmen, dünyanın dört bir tarafında hala Jawa motorlar kullanılmaktadır. Modelleriyle, modeller arasındaki parça uyumuyla ve kendine has kimliğiyle Jawa, ‘’motorlu bisiklet değil, gerçek motosiklet’’ isteyenlerin tercihidir.

İkinci El Jawa Motosiklet Modelleri Tasit.com’da

Dünyanın bir çok ülkesinde klasik haline gelmiş, Türkiye’nin dört bir yanından satılık ikinci el efsane Jawa modellerine Tasit.com motosiklet sayfasından inceleyebilirsiniz. Ayrıca Tasit.com’un motosiklet sürücülerine özel derlediği motosiklet haberlerini okuyabilir, motosiklet fuarlarını, motosiklet markalarının kampanya dönemlerini, lansman dönemlerini görüp inceleyebilirsiniz.