Bimota Motosiklet Hakkında

Bimota 1973 yılında İtalya’nın Rimini kentinde kurulmuş, motosiklet ve motosiklet parçaları üreten ve yeni tasarımlar üzerine çalışan bir şirkettir. 2000 senesinde Phillip Adası’ndaki bir yarışta sürpriz bir şekilde birinci olan Bimota SB8R model motosikletleri tüm dünyada yeniden duyulmalarına sebep olmuştur.

Yalnızca Üç Kişilerdi: BiMoTa

Üç adet kurucusu olan Bimota’nın ismi, kurucularının isimleri olan Bianchi, Morri ve Tamburini kelimelerinin ilk iki harfleri birleştirilerek oluşturulmuş anlamsız bir kelimedir. Şirket ilk kurulduğunda ülke genelindeki firmalar düşük bütçe ve düşük üretim kapasitesi nedeniyle yeterli kaliteyi bir türlü yakalayamamış, hedeflenen ürün kapasitesine erişilememiştir. Bunun üzerine Bimota ilk etapta Kawasaki, Suzuki ve Honda firmalarının çok satan ürünlerini modifiye etmiştir. Yine 1970’li yıllarda şirket Lamborghini marka motosikletleri modifiye etmiştir. Ayrıca 1980’li yıllarda Ducati ve Yamaha marka motorsikletleri de modifiye etmiştir.

Bimota Yarışta

Bimota_yarisŞirket, ilk yarışını 1980 yılında esasında herhangi bir firma tarafından desteklenmeyen (bağımsız) bir yarışçı olan Jon Ekerold ile 350cc Dünya Şampiyonası’da kazanmıştır. Bu başarı Yamaha destekli bir Bimota motosiklet ile kazanılmıştır. Bugüne değin birçok ödül ve dereceye imza atmış yarışçı Virginio Ferrari, 1987 yılında Bimota YB4 EI model bir motosiklet ile TT Formula 1 unvanını kazanmıştır. 1988 yılından beri düzenlenen Superbike Dünya Şampiyonası’nın ilk yıllarında da başarılara imza atmış olan şirket, devam eden yılları durgun bir şekilde geçirmiştir.

Şirket, 2000 senesinde Phillip Adaları’nda ıslak zeminde yapılan bir yarışta Avustralyalı yarışçı Anthony Gobert idaresindeki Bimota SB8R motosikletin getirdiği başarı ile tekrar hareketlendi. Çoğunluk tarafından öngörülmeyen bu başarı şirkete eski şöhretini geri kazanma yolunda hızlı bir adım oldu.

Yepyeni Bir Sayfa: V-Due

1997 yılında tanıtılan V-Due model motosiklet şirket tarafından tamamen yeni bir tasarım mühendislik ile üretilmek istenmiştir. Fakat üretiminin ilk birkaç yılında çok sayıda problem çıkarmış olan V-Due, tam anlamıyla seri üretime geçemeden şirket mali zorluklar çekmeye başlamıştır. Bunun sebebi ise yine 2000 senesinde şirketin büyük sponsorlarından birinin birdenbire desteğini kesmiş, şirketi kapanma yoluna sokmuş olmasıdır. 2003 senesinde bir grup yatırımcı tarafından yeniden hayata döndürülen Bimota, tasarım ve üretim çalışmalarına geri dönmüştür. V-Due modeli ise dünya çapında yalnızca 150 adet üretilmiş olup, sadece koleksiyoncuların ellerinde bulunmaktadır.

Güncel Modelleriyle Bimota Üretmeye Devam Ediyor

2012-Bimota-DB9BrividoBimota Motosiklet halihazırda DB5, DB6, DB7, DB9 modelleri ile Ducati 1198 motoru ve DB8 modelinin birleşimi olan Tesi modelini geliştirmektedir. Firma Türkiye pazarına yeni ürünleriyle henüz girmemiş olsa da, ikinci el piyasasında hatrı sayılır bir bilinirliği vardır.

Bimota Motosiklet Tasit.com’da

Türkiye’nin her yerinden her marka ve modelden yüz binlerce araç ve motosiklet bulunduran, Tasit.com ayrıcalığıyla Bimota 2.el satılık motosikletlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Zengin veri tabanı ile Tasit.com’da Bimota’ya ait modelleri; il, model yılı, fiyat, vites tipi, yakıt türü ve benzeri kriterler bazında arayabilir, her model Bimota hakkında bilgi edinebilir ve profesyonel Tasit.com ekibine dilediğiniz gibi danışarak bilgi edinebilirsiniz.

Motosiklet Kampanyaları

Motosiklet severler için hazırladığımız motosiklet haberlerini, test sürüşlerini, fuarları ve kampanya haberlerini kaçırmamak için Tasit.com motosiklet haberlerini takip edin, motosiklet dünyasından geri kalmayın.