Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yol Bilgisayarı Nedir?

 

yol bilgisayarı nedir ?

Yol bilgisayarı nedir sorusuna kısaca şöyle cevap verebiliriz ; Yol bilgisayarı sürücüye araçla ilgili tüm gerekli olan detaylı bilgileri, değerlendirerek sunar. Elektronik parçalar geliştikçe, araç bilgisayarı sayesinde sürücüye aktarılan bilgiler, dış sıcaklık, km/h veya motor devri haricinde bir çok bilgi aktarılabiliyor. Bilgilerin aktarıldığı yer ise, genelde sürücün görüş yönünde bir ekrandır.

Gelişmiş Yol Bilgisayarı Kullanımı

Eskiden sürücüler seyir halindeyken dikkatlerini çekmek için veya destek olabilmek adına, sinyaller ve uyarı ışıkları kullanılırdı. Günümüzde ise bu görevi yol bilgisayarları üstlenmiş durumda. Örneğin bazı yol bilgisayarları, frenlerin aşınma derecelerini ve aynı zamanda kaç adet emniyet kemerinin bağlı olup olmadığını göstermektedir. Modern otomobil modellerinde bulunan, sürücü bilgi aktarım sistemleri “kısaca FIS” olarak tanımlandırılan, sürücüye, ortalama hız, benzin tüketimi ve sürüş süresi gibi bilgileri aktarmaktadır. Buna ilave olarak, bir çok özellik yol bilgisayarlarına entegre edilmektedir, örneğin; kalorifer, klima, radyo, navigasyon cihazı gibi.

Söz konusu bilgilerin aktarımı için, mevcut bilgilerin aktarımı için mevcut olan sensörlerin devreye girmesi veya özellikli sensörlerin araca entegre edilmesi gerekmektedir. Farklı amaçlarla kullanılan ve aracın takometre ve üfleçler bölümünde bulunan sensörler mevcuttur. Frenlerin kullanımı hakkında, sürücüye bilgi gönderen sensörler, araca veya yol bilgisayarına ayrıca entegre edilmiş olabilir. Yol Bilgisayarı, mevcut bilgilerin değerlerini ve hazırlığını üstlenir. Söz konusu bilgiler, konsepte göre ve üreticinin bu anlamda gerçekleştirmiş uyum ile entegre edilmiş olabilmektedir ve sürücünün görüş yönünde bulunmaktadır. Bu durumda, çok yönlü kombinasyon gereçleri veya orta konsola yerleştirilmiş olan göstergeler devreye girer. Alet tablosunda bulunan ekran veya ön cama yansıyan projeksiyon sayesinde yol bilgisayarındaki bilgilere ulaşılabilir.

Yeni eklenen ilanlar