Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yaz Lastiği Nedir?

yaz lastiği nedir ?

Türkiye’de “yaz lastiği” sezonu Nisan –  Aralık ayları arasında. Yaz lastikleri, profilleri ve farklı yapıları sayesinde, hava şartlarına uyum sağlar. Lastik malzeme karışımına ise, kış lastiğinde kullanılandan daha az miktarda doğal kauçuk ilave edilmektedir. Yaz lastikleri, derece düşünce sertleşir ve beklenilen şartları yerine getiremez. Yüksek derecelerde de, lastikler, sert bir kauçuk malzemesinden yapıldığından, sağlamlığını korur ve yumuşamaz. Islak zeminlerde bile, kış lastiklerine nazaran, fren tutuşu ve nemli yol kontrolü, çok daha iyi durumdadır. Islak zeminlerde sert frenler yapıldığında, hakimiyeti sağlayabilmek büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla mevsimine göre uygun lastik kullanımı can güvenliği için çok önemli bir faktördür. Yaz ve kış lastikleri dışında 4 mevsim lastikleri olarak adlandırılan başka bir grup da mevcuttur.

Yaz Lastiği Nasıl Seçilmeli ?

Yaz lastiği sürekli gelişim sağlamakta olup, özellikleri konusunda türevleri arasında farklılık yaratmakta. Lastikler hakkında emin olabilmek adına, alım satım işleminden önce, güvenilir bir enstitüye danışmak fayda sağlamaktadır. Her lastik üreticisi, kendi özel karışımını uygulamaktadır. Ucuz lastik alımı, çabuk yıpranma ve yol tutuş problemleri nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Türkiye’de lastiklerin en düşük diş derinliği 1,6 mm üzerinde olmalıdır. Yaz lastikleri dış kısımdan da, oyuklar ve kaba kısımlarından hemen anlaşılabilmektedir. Lastik seçimi detaylı ve ön araştırma gerektiren bir süreçtir.

Geniş taban yaz lastikleri güçlü motora sahip araçlarda ve yüksek sıcaklıklarda, saat de 360 km hıza ulaşmayı sağlamaktadır. ( bkz. Geniş lastikler ). Buradaki merkez ise, sıcaklığı uzaklaştırmaktadır. Bu durum, profil oyuklar ve iç kısımda bulunan soğutucu oyuklar içerisinde gerçekleşir. Ayrıca söz konusu profiller alışılagelmiş olanlardan daha incedir.

Yeni eklenen ilanlar