Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yan Aynalar Nedir?

yan ayna nedir ?

Araçların yan aynaları, dikiz aynasıyla bağlantılı olup, sürücünün arkasındaki trafik durumunu gözlemleyebilmesine yarar. Dikiz aynasının aksine yan aynalar aracın dışında bulunup, aracın dış hacmini kendi ölçülerine göre genişletmektedir. Eskiden yan aynalar mekanik ayarlanabilirdi, günümüzde ise bir çok elektronik sistem bulunmakta ve bu durum sürücünün konforunu hissedilebilir ölçüde artırmıştır.

Günümüzde yan ayna türleri

Klasik araçlarda yada çok eski araçlarda halihazırda dıştan manuel ayarlanabilir aynalar mevcuttur. Sürücünün görüşünü doğru ölçüde sağlayabilmek için, manuel aynaları ayarlayabilmek sabır isterdi ve genelde yan koltuğun dış kısmındaki aynanın ayarlanması yan koltukta oturan kişi tarafından gerçekleştirilirdi. Mekanik yan ayna ayarlama sistemi ise, yan camların iç kısmında bulunup, günümüzde manuel olarak yapılabilmekte. Klasiklerde bulunan sistemin üzerinde bir sistem olsa bile, yan camda bulunan aynanın ayarı için, yine bir kişiden yardım almak gerekiyor.
Sürücüler için en pratik ve konforlu ayna ayarı olan elektrikli sistemdir. Bu sistemle uzaktan kumandayla (joystick) aynalar istenilen görüş ayarına kavuşabiliyor. Bu sistemin sağlamış olduğu kolaylık ve hızlılık sayesinde sürüş esnasında bile kusursuz bir görüş sağlanabiliyor.
Söz konusu sistem, ayna ayarlarını kolaylaştırsa bile, kör noktaların oluşması normal aynalar tarafından engellenemiyor. Kör nokta (bkz. Kör Nokta), ilave güvenlik özellikleri üzerinde çalışıldığı halde, üreticiler için bu kolaylığı teknik olarak sağlamak zor bir durumu teşkil etmekte. Aslında aynalarınızı kör noktalar için nasıl ayarlamalısınız sorusuna basit bir cevap var. Aynalarınızı farklı bir sistemle kullandığınızda bu yöntemle kör noktalardan kurtulabilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar