Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Tiptronik Vites Nedir?

triptonik vites nedir ?

“Düz Şanzıman ile otomatik şanzımanın kombinasyonuna “TİPTRONİK” denilmektedir. Bu sistemin kökü 1989 model yarış arabalarına dayanmakta olup ve ilk defa o tarihte uygulanmıştır. İlk Tiptronik vites sahip olan 964 Porsche dir.
Söz konusu şanzıman günümüzde de ilgi odağı olmaktadır.

Tiptronik kullanımı

Sürücü vitesi manuel olarak değiştirmekte veya otomatik şanzımandan yararlanmakta özgür bırakılmıştır. Manuel vites değiştirebilmek için, sürücü, vitesi, tiptronik yönüne hareket ettirerek elde etmiş olur. Bunun için vites sadece küçük hareketlerle devreye sokulmaktadır. Vites değişimi, işletim sisteminden gelen sinyallerle harekete geçirilmektedir. Vites artı yönüne doğru hareket ettirildiğinde vites büyütülüyor, şayet vites düşürülmek istenirse, eksi yönüne doğru hareket ettirilmesi yeterlidir.

tiptronik nedir triptonik vites tiptronik vites

Farklı ve en kolay seçenek olarak bilinen vites değiştirmenin bir diğer yolu ise, direksiyon arkasında bulunan vites kollarıdır. Bu sayede spor ve otomatik şanzıman kombine edilmiş oluyor.
Manuel vites tipi kullanıldığında, şanzıman otomatik olarak tepki verir. Motor deviri yükseldikçe ve tam tersi durumlarda vites otomatik olarak kendisini yükseltir veya düşürür. Devir sayısı sınırı, üreticiden üreticiye değişir. Spor araçlarda devir sayısı sınırı, doğal olarak, daha yüksek devirlerde sinyal vermektedir. Küçük ve ekonomik araçlardaki sinyal daha düşük devirlerde gerçekleşir. Porsche ve bir çok marka, “TİPTRONİK” adını korumaktadır.

Yeni eklenen ilanlar