Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Silindir Kapağı Nedir?

Bir başka ismi Silindir Kafası olan Silindir Kapağı, motor bloğunu üstten örten motor parçasıdır. Örtme işlemi silindir kapağı contası ile sağlanır. Yukarıdan bakıldığında bujiler, emme manifoldu ve egzoz manifoldu silindir kapağının üzerinde görülür.silindir kapağı nedir ?

 

Motorlardaki silindir kapağı sayısı motorun büyüklüğüne göre değişmektedir. Otomobil motoru gibi daha küçük olanlarda tüm motor bloğunu örtecek şekilde tek bir silindir kapağı bulunurken daha büyük motorlarda her silindirin kendine ait bir kapağı olabilmektedir.

 

Silindir kapağı çatlağı

En çok ihmal edilen ve büyük hasarlara yol açan bakım hatalarının başında motorla ilgili olanlar gelir. Silindir kapağındaki çatlak da eğer kısa sürede onarılamazsa benzer hasarlara yol açabilir. silindir kapağı nedir ?

Eğer iç veya dış sızıntı söz konusuysa silindir kapağı çatlamış olabilir. Bu çatlaklık sıvılar arası beklenmedik değişimle de belli olur. Örneğin su içerisinde yağ parçaları veya yağ içerisinde su parçaları bulunuyorsa silindir kapağının kontrol edilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda bujilerin uçları ıslaksa yine bu da bir diğer silindir kapağı çatlağı belirtisi olabilir.

 

Silindir kapağı neden çatlar ?

Silindir kapağı çatlağına neden olanlar ise genelde şunlardır :

  • Motor suyunun donması
  • Sıcak motora aşırı soğuk su eklenmesi
  • Sıcaklık fazlalığı ve düzensizliği
  • Silindir kapağının fazla sıkılması
  • Silindir kapağının dengesiz sıkılması
  • Yetersiz soğutma

Silindir kapağındaki çatlaklar, göz ile, basınç ile, manyetik floresan ile ve özel boyalar ile kontrol edilebilir. Kapaktaki çatlaklar dışarı, su, boya veya ışık sızmasıyla kapakta çatlak olup olmadığı anlaşılabilir.

 

Silindir kapağı fiyatları

Silindir kapağı fiyatları aracınızın markasına ve silindir kapağının kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Ekim 2015 itibariyle göre silindir kapağı fiyatları 50 TL – 5000 TL arası değişmektedir.

Yeni eklenen ilanlar