Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Şerit Takip Sistemi Nedir?

 

Şerit takip sistemi çokta karışık olmayan bir çalışma mekanizması var. Genellikle iç dikiz aynasının arkası veya ön camın arkasında bir alana yerleştirilen bir kamera şerit çizgilerini algılayarak işe başlıyor. Bu işlemle birlikte aracın konumu da sistemin kontrol ünitesi tarafından hesaplanıyor.

Eğer aracınız bulunduğu bu konumu takip etmek yerine sağa veya sola doğru yavaşça yön değiştirmeye başladıysa sistem sesli bir şekilde veya direksiyon titreşimi vasıtasıyla sürücüyü uyarıyor. Bazı otomobiller ise uyarının dikkate alınmadığı durumlarda araca müdahale ederek otomobilin bulunduğu şeritte kalmasını sağlıyor. Özellikle uzun otoyol sürüşlerinde dikkat dağınıklığı yüzünden şeritten kopma durumları için ideal bir sistem olduğu söylenebilir.

Sistemin çalışma şartları farklılık gösteriyor. Örneğin bazı otomobiller için tek bir şerit çizgisi yeterliyken bazısı daha fazla şerit çizgisine ihtiyaç duyuyor. Yine farklı üreticilerde farklılık gösterse de ortalama olarak 60 km/h hızdan sonra devreye girdiğini söylenebilir. Araç belirlenen hız sınırın altındaysa veya sürücü direksiyonu tutmuyorsa sistem devre dışı kalıyor.

Bir çok otomobil de ise şerit değiştirmek istediğinde sinyal verildiği an sistem devre dışı kalarak şerit değiştirmek mümkün. Çoğu sistem aracın sürücü tarafından yönlendirildiği durumu algılayarak otomatik olarak pasif hale geçebiliyor.

Yeni eklenen ilanlar