Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Segmanlar Nedir?

 

Ağzı kesilmiş halka biçimli bir sızdırmazlık elemanı olan segman, içten yanmalı motorlarda yanma sonucu meydana gelen ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren, sistemdeki en önemli elemanlardan biridir. Segmanların Piston-Gömlek-Silindir Bloğu sistemi çerçevesinde motorda önemli fonksiyonları mevcuttur. Segmanlar, motorların çalışması sırasında zamanların oluşumunda önemli görevleri vardır.

Bir hava pompası gibi çalışan motorun çalışması sırasında meydana gelen yüksek sıcaklık nedeniyle, pistonun genleşerek sıkışıp kalmasını önlemek için, özellikle piston başında fazla boşluk bulundurulur. Bu nedenle piston başına takılan segmanlar, zamanların oluşumunda önemli görevler yaparlar. Yanma odasında yanma (ateşleme) sonucu oluşan yüksek sıcaklıktan dolayı özellikle piston başı çok ısınır. Dolayısıyla üzerinde taşıdığı segman da ısınır. Isınan segman üzerindeki ısıyı silindir gömleğine oradan da soğutma suyuna ulaştırarak pistonların soğumasına yardım eder.

Burada segman iyi bir ısı aktarıcı olarak ısı transferini gerçekleştirmektedir. Çalışma esnasında, silindir gömleği ile devamlı sürtünme halinde bulunan segman, metalin metali yeme durumunun oluşmaması için ortamı yağlamalı, yani sürtünmeyi azaltmak için silindir gömleği ve segman arasında ince bir yağ filmi teşekkül etmelidir. Segmanlar, silindir cidarındaki fazla yağı sıyırarak, pistonla silindir gömleği arasında ince bir yağ filminin oluşumunu temin ederler.

Yeni eklenen ilanlar