Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Şanzıman Nedir?

 

Şanzıman alüminyum bir muhafazaya sahiptir. Muhafazanın  içerisinde bilyeler, sekromecler, dişliler, vites hilalleri  ve millerden oluşmaktadır. Şanzıman  motordan aldığı gücü  var olan dişliler yardımı ile  gücü yükselterek  şaft yardımı ile diferansiyele aktarılır. Diferansiyele aktarılan bu güç akslar vasıtasıyla tekerlere iletilir ve otomobil hareket kazanır.

İki tip şanzıman vardır. Bunlar otomatik ve manüel şanzımanlardır. Bu iki tip şanzımanın çalışma prensipleri  farklıdır fakat yaptıkları iş aynıdır. Klasik şanzıman motordan gücü alabilmesi için motorun üzerinde volan ile baskı arasında debriyaj balatasının sıkışması ile gücü almış olur. Bu gücün artırılması yada azaltılması vites değişimi ile gerçekleşir.

Otomatik şanzımana sahip otomobillerde sadece gaz ve fren pedalı bulunmaktadır. Ayrıntılı inceleyecek olursak vites değişimi bir beyin vasıtasıyla gaz ve fren oranlarını hesaplayarak değişim işlemini yapmaktadır. Hesaplama işlemini beyin yaparken mekanik bölümünde yanı sekromeclerin yerini değiştire bilmek için tazyik sibobları yardımı ile değiştirtmektedir.

Yeni eklenen ilanlar