Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Ön Panel Göstergesi Nedir?

Günümüzde göstergeler, ön panele monte edilmediği halde, yine de “ön panel göstergesi“ terimi muhafaza edilmiştir. Böylelikle “ön panel göstergesi” teriminin görevleri de yansıtılmış olmaktadır. Araç ile ilgili tüm önemli içeriklerin denetleme sistemi olarak yer almaktadır. Modern araçlarda bu özellik, hız göstergesi gibi, devir anını, hararet göstergesi, yakıt durumu, far göstergesi (uzunlar), yol mesafesi ve motor yağı basıncı gibi, kapsamına almıştır. Günlük km sayacı yine aynı şekilde, şayet bilgisayar sistemine entegre edilmediyse, yer almaktadır. Bu tür bilgisayarlar sayesinde, yakıt tüketimi, ortlama hız, toplam kullanım süresi v kullanılabilir süreyi hafızasına alarak sürücüye aktarmaktadır. Bir çok araçta, aynı şekilde emniyet kemeri sinyali de bulunmakta olup, aynı zamanda çekilen el freni de. Bunun dışında vites kullanımı ile ilgili öneri ve otomatik araçlarda anlık kullanılan vites, display sayesinde bilgi olarak sürücüye aktarılmaktadır. Ön panel göstergesi, direksiyonun hemen arka üst kısmında yer almaktadır. Direksiyonun kendisi ise, ön panele ait bir parça olarak tanımlanabilir.

gösterge paneli nedir ?Ön Panel

Ön panel göstergesi sayesinde, sürücü, araçla ilgili önemli olan tüm bilgilere ulaşabilmektedir. Bu sebeple sürücü aracı harekete haline getirmeden, bilmediği terimleri ve ön panel ile ilgili kullanım kılavuzunda kendisini bilgilendirmelidir. Özellikle kırmızı ikaz ışıklarında aracın durdurulup gerekli alanları kontrol edilmesi gerekmektedir. Motor hasarları ve güvensiz sürüşü engellemek adına bu önemli bir detaydır. Aynı şekilde beyaz ile ilgili verilen ikazlarında kontrol edilmesi gerekmektedir, sebebi ise, yakıt ve silecek suyunun bittiğine işaret eder. Elektronik mekanizmalı araçlarda, söz konusu ikaz ışıkları, tamamen o anı yansıttıkları için, sürüş esnasında devamlı olarak ikaz etmez ve sürüşü engellememiş olur.

devir saatiPanel

Şayet direksiyonu da incelersek, çevresinde bir takım kollara rastlayacağız. Bu kollar, sinyal ışıklarının, uzun farların, sileceklerin ve selektörün devreye sokulmasına yaramaktadırlar. Bu sistemin son halinde ise, radyo kanalları ayarlanabilir, ses seviyesi artırılıp düşürülebilir ve aynı zamanda cd takılı ise parçalar değiştirilebilir durumda oluyor. Navigasyon ile ilgili alınması istenen bilgilerde aynı zamanda direksiyonda bulunan bir takım kollar sayesinde alınabilir. Direksiyonun yüzeyinde ise korna ve airbag bulunmaktadır. Dörtlülerin de aynı şekilde bazı araçlarda direksiyon kolunu nun üst kısmında bulunabiliyor. Direksiyonun kendisi yukarı aşağıya ayarlanabilir. Tüm bu sistem, uçaklardan bildiğimiz üzere “Cockpilotların” kullanımı gibi rahat bir biçimde tasarlanmıştır.

Yeni eklenen ilanlar