Hizmet Teklifi AlAraç SatShell V Power Logo

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Navigasyon Nedir?

Navigasyon cihazları araçlara dahil edildikten sonra, sürücüyü ciddi bir oryantasyon sorunundan kurtarmış oldular. Navigasyon cihazları, meydana gelen kazalar gibi, doğru yolu bulma garantisini de vermiyor.

navigasyon nedir ?GPS

Amerikalılar tarafından, daha çok askeri amaçlar için geliştirilen navigasyon programı yani GPS, en yaygın yer tespit sistemi olarak biliniyor. GPS sistemi, pek çok uydu ile hayata geçirildiği gibi her biri tek bir atom saati üzerinden çalışıyor. Yerin belirlenmesi için, en az 3 adet uydu gerekmektedir. Bunlar zaman karşılaştırmaları sayesinde, yer yüzündeki pozisyonu belirleme özelliğine sahiptirler. Burada önemli bir nokta ise, alıcıların olması ki, onlarda zaten navigasyon cihazlarının içerisinde bulunmaktalar. Söz konusu bu cihazlarda yine bir saat e bağlıdırlar. İlk çıkan navigasyon cihazı üzerinde ok işareti bulunmaktaydı ki, bu da önemli ölçüde etkileyiciydi. Başlarda yaşanan sorun ise, uydu ile olan bağlantının çok geç kurulmasıydı. Ancak günümüzde Hyundai‘nin öncülüğünde gerçek zamanlı güncellenen navigasyon sistemleri bulunmakta.  Bunun devamında ise, yüksek gökdelenler bağlantının kesilmesine neden olabiliyordu. Gelişimin sürekliliği sebebiyle, bahsi geçen sorunlar ve engeller aşılmış oldu.

Günümüzdeki navigasyon cihazları, yol göstermenin dışında çok daha fazlasını yapabiliyorlar. Harita göstergesi sayesinde yol göstermenin daha da kolaylaştığı gerçeğin yanı sıra, büyük ölçüde bilgiler halihazırda bulunmaktadır. Bu şekilde benzin istasyonundan, görülmeye değer yerleri de arattırma imkanı bulunuyor. Navigasyon cihazı, araç bilgisayarına bağlı olduğu taktirde, benzin uyarı ışığı yandığında hedefi bir sonraki benzin istasyonuna doğru ayarlıyor. Daha önce gidilmiş olan bir çok lokasyon, navigasyon programı hafızasına kayıt ediliyor. Görülmesi değer yerler hedef olduğunda, tüm önemli olan özellikler bilgi olarak aktarılıyor. Bu işlem aynı zamanda restoran ve devlet daireleri için de geçerlidir. Modern navigasyon cihazları, multi medya sisteminin bir parçası olmuş durumunda. Duymanın dışındaki özelliğine paralel olarak, müzik dinleme ve aynı zamanda, DVB –Televizyon izlemeye kadar imkan tanımaktadır.
Günümüzde 3 ayrı özelliklerde navigasyon cihazları bulunmaktadır. Araç üreticisi tarafından araca dahil edilmiş, ki bunların hızı, araçta bulunan anten sayesinde, çok daha verimli. Fonksiyonları kısıtlanmış olmakla beraber, yatırımı pahalı ve kart sistemi eskimiş. Büyük display ve sürekli elektrik akımı, fonksiyon alanında süreklilik sağlamaktadır. En iyi araç bilgi ve navigasyon sistemleri, farklı markaların navigasyon sistemlerini inceleyen bir firma tarafından listelendi.

navigasyon nedir ?Navigasyon Programı

Taşınabilir navigasyon cihazlar, her araca taşınabilir olduğu için, çok daha pratik ve aynı zamanda uygun. Aynı zamanda fonksiyonları da, monte edilen navigasyon cihazlarına nazaran, daha gelişmiş. Taşınabilir navigasyonlar çoğu zaman resim ve video da gösterebiliyor. İşletim sistemi ise, GPS in sık sık çekiş gücünün düşmesinden ve ilave elektrik kablosundan kaynaklı olarak cihazın devre dışı kaldığı anlar yaşanabiliyor.
Bir diğer navigasyon hizmetini de cep telefonları ve organizer’ ler sunuyor. Navigasyon hizmeti alabilmek için, bu durumda tek eksik olan şey, bir yazılım programı. Bu program yüklendiği taktirde, cep telefonu bir navigasyon cihazına döünüyor.

Yeni eklenen ilanlar