Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Motor Yağı Nedir?

İçten yanmalı motorlarda, motor yağının görevi, hareketli parçaların sürtünmesini önlemek aza indirgemektir. Bu sayede motor ömrü uzar ve aşınma minimum seviyeye çekilir. Burada önemli olan, belli aralıklarda motor yağının kontrol edilmesi. Ancak Türkiye’de her 5 sürücüden 1’i motor yağını kontrol etmiyor. Buda yakıt tüketiminden, motor ömrüne kadar bir çok soruna neden oluyor.

Sürtünmeden meydana gelen ve yağın  içerisinde biriken küçük parçacıklar oluşmaktadır. Bu birikim ile birlikte, yağ akışkanlığını, kayganlığını yitirir.

motor yağ nedir ?Motor Yağı Çeşitleri

Motoryağları çeşitli viskos akışkanlıklara sahiptir. Visko nun anlamı, yağın yoğunluğunu belirler. Visko ne kadar az olursa yağ bir o kadar akışkandır. Akışkan olan yağlar, kış aylarında düşük ısılarda kullanılır. Yüksek visko değeri olan yağlar yaz aylarında kullanılır. Yüksek dereceler sayesinde, yağ incelir ve akışkan bir hal alır. Genelde yağlar tek alan kullanım ile çok alan kullanım olarak ayırılır. Son yüzyılın ortalarına kadar tek alan kullanım yağları uygulanırdı. Bu sebepten yılda 2 kere yağ değişimi gerekliydi. Günümüzde yıl boyu dayanma gücüne sahip olan çok alan kullanım yağları uygulanmaktadır.

motor yağı nedir ?Yağlar, sadece visko değerine göre değil, üretim şekline göre de farklılık yaratmaktadır. Var olan mineral yağları doğrudan petrol destilasyonlarından üretilmektedir. Bunun dışında bir de kısmen sentetik olan bir yağ vardır. Bu yağ karışımı mineral ve sentetik yağın karışımından oluşur. Neticede, bir de sentetik bir yağ çeşidi vardır. Bunun içerisinde Mineral yağının hiçbir içeriği bulunmamaktadır. Motor yağı fiyatları türüne göre değişiklik gösterir. Sentetik yağı, mineral yağdan daha pahalı, fakat bir çok avantajı bulunmaktadır. Motorda artık bırakmamakla beraber, mükemmel bir yağlama özelliğine sahiptir. Dolayısıyla yeni motorlarda sentetik yağı standart haline gelmiştir.

Loading
Yükleniyor..

Yeni eklenen ilanlar