Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Motor Açmak Nedir?

 

Halk arasında motoru yenilenmiş yani diğer bir tabirle rektifiye edilmiş ya da yeni alınan sıfır araçlarda motorun uzun yolda birkaç yüz kilometre kullanılarak motorun sonraki zamanlardaki performansını yükseltmek için yapılan uygulamaya arabanın motorunu açma ya da araç motoru açma da denir. Halk arasında bilinen araç motoru açma yöntemleri aslında yanlış anlaşılmıştır.

Aracın yeni motorundan daha yüksek performans almaya yönelik uygulanacak motor açma işlemleri aslında aracın yeni motoruyla dikkatli şekilde belirli kilometre yol yapmadan uygulanması durumunda araca faydadan çok zarar verecektir. Yeni araba motorları ya da sıfırlanmış araç motorları piston ve silindirlerin yüksek uyumlu şekilde çalışmaları için belirli bir kilometreye kadar fazla ısıtmadan ve zorlamadan çalıştırılmaları gerekmektedir. Buna genel olarak Rodaj denmektedir.

Motorlardaki rodaj süresi zamanla gelişen aşınmanın ilk aşaması, birbirine göre izafi hareket yapan makine elemanlarının alışma safhası olarak da tanımlanabilir. Bu kademede şiddetli ve hızlı bir aşınma söz konusudur. Bu ilk aşınmaya rodaj aşınması denmektedir. Rodajın nasıl gerçekleştiği, birbirine temas eden makine elemanlarının bu aşamadan sonraki ömürleri için çok önemlidir.

Rodaj aşınması mümkün olan azami zamanda, en az yükle ve normal hızdan daha düşük hızlarda ve devirlerde tamamlanmalıdır. Genel olarak araç kitapçıklarında bu süre aracın ilk 1000, 1500 ya da 2500 kilometresi olarak verilmektedir.

Yeni eklenen ilanlar