Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Metalik Boya Nedir?

Otomobil sanayi altmışlı yıllarda metalik cila boyası ile tanışmış durumdaydı, fakat seri üretimlerdeki uygulama, müşteri taleplerine yönelik, maliyetli bir özellik haline gelmesi, daha sonra gerçekleşmiştir. Sürücüler, otomobil renginin karakterlerini yansıttığını söylüyor.  Bu nedenle de markalar farklı renk ve farklı tür boyalara yöneliyor.
Metalik boya birkaç kattan meydana gelir. Şöyle ki, renk pigmentli cila katının üst yüzeyi fazlasıyla hassas ve donuk olduğundan, son katı parlaklık veren ve koruyucu özelliğe sahip olan bir cila ile kapatılır. Renk tabakasının içerisindeki metal parçacıkları, cilaya ismini vermiştir. Bunlar çoğunlukla alüminyum plakalarından, seyrek de olsa bakırdan oluşmakta olup, cilalanma işlemi ise, tozsuz boyahane odalarında gerçekleşir. Boyahane çalışanının, boya cilasının içerisinde bulunan parçacıkların, eşit bir şekilde dağılımının olmasına dikkat etmeli, çünkü, doğal oymalar, kutuların içerisinde bulunan metalik renklerin, sedimantasyonunu sağlamaktadır.

metalik araç boyası nedir ?

 

Sulu Cila

Ağır metal parçaları, sulu cila içerisinde zemine iner. Bu sebeple boyahanelerde akıcı sprey boyalar kullanılmaktadır, çünkü boya kutusu ( tenekesi ) püskürtmeli ağızın üzerindedir. Geleneksel emici boya spreyleri bu işlem için pek uygun değil. Sprey boya kutuları içerisinde bulunan toplar kaçınılmazdır. Amatörler, bir aracın cilalanmasının kusursuz gerçekleştirilmesini, inandırıcı bulmakta zorlanırlar.
70’li yıllarda, gözle görülür, büyük ve belirgin metal plakaları içeren ve ışığı etkileyici bir şekilde yansıtan, efektli metalik cila boyaları, piyasaya çıkmıştı. Bu cila boyaları için özel, püskürtmeli bir ağızın üretilmesi gerekiyordu. Bahsi geçen bu kaba metalik boya cilalarına, kristal boya cilası da denilirdi. Belirgin kalın boya tabakası genellikle Show amaçlı araçlara veya motosikletlere uygulanırdı.
Metalik cilaların özel bir üretimi olan sedefli cila boya versiyonu da bulunmakta. Bu cilanın özelliği, baktığınız açıya bağlı olarak ışığın vurmasıyla otomobile renkler yansıtılır. Pazara 80’li yıllarda sürülerek, pahalı araçlarda kullanılırdı.
Tüm Metalik cilaların en üst tabakası şeffaf cila ile kaplanmaktadır. Bu sayede renk pigmentleri yükseltilerek, parlaklık sağlanır. Şeffaf kaplı tabaka, aynı zamanda yıpranmalara karşı korumaktadır.

Yeni eklenen ilanlar