Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Merkezi Kilit Nedir?

Merkezi kilit, araç kapılarını ve bagaj kilitleyip açılmasını sağlar. Bu sistem, ya kapı kilitlerinden yada uzaktan kumandayla devreye girer. Uzaktan kumandalı araba anahtarları, araçla bire bir temasa geçmeden bu işlemin yapılmasını sağlamaktadır. Araç anahtarlarının bazıları ise, aracın tek bir kilidine entegre edilip, bu sayede söz konusu kilit üzerinden, genel bir kilitleme yada açılma sağlamaktadır. Merkezi kilit sisteminin bulunduğu araçlarda ise, çoğunlukla, tek bir kilit bulundurulmakta. İnfrared tekniğine sahip kilit sistemleri, araca beli mesafede, araç içinde bulunan bir tanıma sistemi sayesinde, infrared alıcısını algılayarak, kilit işlemini gerçekleştiriyor. Uzaktan kumandalı kilit sistemlerinde de bu işlem aynı şekilde ve belli mesafelerden gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında, elektronik camlar ve açılabilir tavanlarda, yine uzaktan kumandayla işlem yapılması mümkün.
Uzaktan kumandaların mevcut düğmelerle işlem sağladıkları için, pil değişiminde yapılan denemelerle tekrardan işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlem kontak anahtarını yuvaya takılarak bir seferlik kilit açma kapama adımıyla gerçekleşir. Merkezi kilit sistemi araç içerisinden de gerçekleştirilebilir. Bunun için araç kolunu iç kısımdan çekerek, kilidi açıp, iterek ise, merkezi kilidi devreye sokabilirsiniz.

merkezi kilit nedir ?Merkezi Kilit Sistemi

Yeni araç modellerinde, görünebilir bir kilit konulmamakta, tek bir düğme ile merkez kilit sistemine ulaşmak mümkün kılınmıştır. Bazı araç modellerinde belli bir hız sınırının altına geçildiğinde, otomatik olarak merkezi kilit devreye sokuluyor. Bu noktada engellenmek istenen durum, örneğin trafik ışıklarında durulduğunda, dışarıdan kapıların açılamaması ve sevimsiz durumlarla karşılaşılmasıdır. Kilidin çözülmesi ise, kontak anahtarının yerinden çıkarılması veya içerideki kapı kolundan birinin çekilmesi ile gerçekleşir.
Kaza durumlarında, araçların merkezi kilitleri crash – sensörü sayesinde otomatik olarak açılıyor. Genellikle merkezi kilit sistemi, immobilizer ile bağlantılıdır. Merkezi kilit ve immobilizer devreye girdiğinde veya devre dışı bırakıldığında, araç modeline bağlı olarak, akustik bir sinyal ile, uyarı ışıkları veya farların yanması ile uyarılarla gerçekleşir.

Yeni eklenen ilanlar