Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Lastik Nedir?

İhmal edilen, ama aracın yürüyen aksamının etkili bir parçasını, lastikler oluşturmaktadır. Araç lastikleri, lastik malzemesinden çok daha fazla anlam taşır, zemin ve sürüş uyumundan sorumludur.
Otomobil sektöründe araç lastikleri mevsim durumuna göre 3’ e ayrılır. Yaz lastikleri, kış lastikleri, dört mevsim lastikleri. Sıfır araçlar ise yaz lastikleri ile sevk edilir. Sokaklarda en yaygın olan lastik tipi de budur.

Yaz Lastiği

Modern yaz lastikleri, gerçek anlamda dirençlidir ve çok iyi bir etkiye sahiptir. Bu özellik akaryakıt tasarrufu sağlar ve lastik sesini engeller. Kaliteli yaz lastikleri hem kuru hem de nemli zeminlerde iyi performans göstermeli. Geniş yarıklar suyu sıkıştırma konusunda etkili olup ve dik profil bloklar sayesinde kuru yollarda en iyi performansı sergiler. Lastiklerde bulunan yarıklar ve aynı zamanda profil bloklar öyle oluşturulmuştur ki, su kanaldan akarcasına otomatik olarak yan taraflara süzülür. Bu durum su üzerinde yüzme, kayma mehilini ortadan kaldırıyor. Yaz lastikleri farklı farklı sergilenmektedir. Dengeli yaz lastikleri konfor, güven ve verimlilik sağlamaktadır. Buna karşılık spor modeller daha geniş ve yere yakın. Aynı şekilde lastik malzeme karışımı, daha iyi bir yer tutuşu için daha yumuşak yapılmış. Verimlilik anlamında, geniş spor lastikleri, özellikle manevralarda, ıslak zeminde dezavantajlıdır. Düşük olan lastik kesişmesinden dolayı, ömürleri de pek uzun olmuyor. Üreticilerin sunmuş olduğu “Ultra High Performance” lastikleri çeşit olarak sunulmaktadır. Bu lastiklerde kuru yollarda maksimum çekiş gücü için yol izni var. Söz konusu modeller yarışa ilgi alanları olanlar ve düzenli bir biçimde yarış pistlerine çıkanlar için uygundur. Nemli zeminlerde dikkat gerekiyor, bunun sebebi ise, bu lastiklerde suyu sıkıştırma özelliği kısıtlıdır.

lastik nedir ?Kış Lastiği

Kötü hava ve kış şartlarına en uygun olan kış lastikleridir. Bunlar, daha kaba profillere ve yumuşak bir malzemeye sahiptirler. Bu lastikler çok etkili olmamakla beraber, yüksek bir direnç göstermektedirler. Yeni gelen yasaya göre de kış mevsimlerinde kış lastiği kullanmak zorunlu hale getirildi. 7 derecenin altına düşen hava sıcaklığında kış lastikleri yumuşak profil nedeniyle çekiş gücü avantajı bulunmaktadır. Bilinçli bir araç kullanıcısı, her zaman 2 set lastik bulundurmalıdır. Buna ilave olarak kış aylarında yapılan kazarlarda yaz lastiği bulunuyorsa, sigorta şirketleri sürücüye ve kazaya mal verene kısmen suç yükleme hakkına sahiptir. Lastikleri 2 set olarak bulunduran aynı zamanda aşınmaları da engellemiş olur. Hava sıcaklığı 7 dereceden yüksek olduğunda kış lastikleri aşınmaya daha müsait oluyor. Otoyollarda yapılan hız sayesinde lastikler ısınmaya devam ediyor. Bu sebeple kış lastiklerini ihtiyaçtan fazlası kullanmamak gerekir.

lastik nedir ?Dört Mevsim Lastik

Üçüncü bir seçenek ise, tüm yıl kullanılabilen hem yaz hem kış lastiğidir ve “dört mevsim lastikleri” adını taşır. Burada denenmek istenen, lastiklerin avantajlarını birleştirmektir. Fakat netice utandırıcı, sebebi ise; 4 mevsim lastikleri, mevsimler için özel üretilen lastiklerden daha da kötü. İki set bulundurarak aşınmalardan kaçınabilir.

Yeni eklenen ilanlar