Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kış Lastiği Nedir?

Kış mevsimi için özel üretilen optimal lastiklerdir. Yumuşak bir lastik karışımı olduğundan, soğuk havalarda yol zeminine uyum sağlar. Titizlikle geliştirilmiş olan dış zemin, oynak olan ( örneğin; kar yada çamur gibi ) zeminlere çok rahat uyum sağlar. Yaz lastiğinden ayırt edebilmek üzerlerindeki sembolden daha da kolay hale geliyor [ M+S (çamur veya kar için olan kısaltma) ve/veya kar tanesi işareti ]. Almanya da kış lastikleri koruma altına alınmamıştır, dolayısıyla üreticiden üreticiye, gözle görünür farklılıklar meydana gelebiliyor.
Kış lastikleri, sadece yeni kar düştüğünde yada yolları buz kapladığında faydalı değildir. Özellikle düşük derecelerde sürüş zeminine uyum sağlar ve fren mesafesini kısa mesafede gerçekleştirir. Diğer yandan çabuk aşınırlar ve fren esnasında, yaz lastiklerinden daha kötü performans sergilerler. Dolayısıyla kış lastikleri, derece +7‘ nin altına indiğinde takılmalıdır.

kış lastiği nedir ?Kış Lastiği

Kış lastiklerinde hız endeksi aracın en azami hızına uyum sağlamak gibi bir zorunluluğu yoktur. Monte edilmesi gereken lastikler en azından Q-lastiği ve 160 km/h kadar olması gerekmektedir. Şayet araç hızlı gidiyorsa, alet tablosu üzerinde bulunan bir stiker sayesinde sürücünün gerçekleşen asgari hız ile ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir. Aracın maksimal temposu kış aylarında da kullanıldığından, var olan hız kategorisinde, uyumlu lastikler önerilmektedir. Alman hukuku akslarla uyumlu ve eşit lastikleri şart koymuştur. Bu sebeple kış lastikleri, sadece harekete geçiren akslarda yeterlidir. İşini sağlama almak isteyenler ise, tüm akslarda kış lastiği kullanmaktadır.
Almanya da, doğru kış lastik kullanımı araç sahibine bırakılır ve bu anlamda kesin bir kural konulmamıştır. Bu anlamda aracın, sadece hava şartlarına uygun hale getirilmesi şarttır. Karlı havada yaz lastikleri ile yolculuk yapan kimse, para cezası riskine girmiş olur. Yanlış lastik seçiminden dolayı kazaya sebebiyet vermek, bu anlamda sürücüyü sorumlu tutulabilir ve sürüş dikkatsizliği yüzünden, muhtemelen sigortasına el konulabilir. Komşumuz Avusturya da farklı. Burada aracın büyüklüğüne ve tipine göre kış lastiklerinin takılması tarihe bağlı kılınmıştır. Şayet yakalanılırsa ciddi bir para cezası söz konusu.

Loading
Yükleniyor..

Yeni eklenen ilanlar