Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Katalitik Konvertör Nedir?

katalitik konvertör nedir ?

 Katalitik konvertör nedir?

Katalitik konvertör, yanma esnasında oluşan ve araç egzosundan çıkan zehirli gazların olabildiğince temiz bir halde havaya karışmasını amaçlar. Dünyayla birlikte Türkiye’de de daha çevreci hale gelen standartlar ve kanunlar ile bu sistemler araçların içerisinde zorunludur ve gün geçtikçe gelişmektedir.

katalitik konvertör nedir ?

 

Katalitik konvertör nasıl çalışır?

Katalizörün içerisinde zirkondioksit ile kaplanmış özel malzemeler vardır. Zehirli gazlar bu malzemelerin bulunduğu alandan geçerken bir kimyasal reaksiyona girer. Son yanma adı verilen bir tepkimeyle, zehirli gazlar daha az zararlı hale gelir ve egzos borusundan çıkarak havaya karışır. Katalitik konvertör 480-650 santigrat sıcaklıkta çalışabilirken ömrü 80.000 km olarak tahmin edilmektedir.

 

 katalitik konvertör nedir?

Katalitik konvertör arızası nasıl oluşur? Nasıl giderilir?

Katalitik konvertör arızası genelde farklı sebeplerin neden olduğu “filtre gözeneklerinin tıkanması” durumundan meydana gelir. Örneğin tasarruf için sürekli düşük devirde araç kullanımı filtrelerin görevini yerine getirmemesine, dolayısıyla da monolit gözeneklerinin tıkanmasına yol açar. Katalitik konvertör arızası için bir diğer sebep kalitesiz yakıt kullanımıdır. Yağ katkı oranı yüksek yakıtlar monolit gözeneklerinde tıkanmaya sebep olur ve katalitik konvertör arızası ortaya çıkar. Solvent katkı oranı yüksek yakıtlar ise yüksek yanma ısısı gerektireceğinden bu durum monolit seramiğinin aşırı ısınma sebebiyle erimesine ve yine gözenekleri tıkamasına yol açar.

 

 

Katalitik konvertör fiyatları?

Katalitik konvertör fiyatları aracınızın markasına ve katalitik konvertörün kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Eylül 2015 itibariyle yaptığımız araştırmaya göre katalitik konvertör fiyatları 200 TL – 5000 TL arası değişmektedir. Güncel fiyatlar için yeniden bakılmasını öneririz.

 

Yeni eklenen ilanlar