Jikle Nedir?

Jikle soğuk motoru çalıştırmak için gereken yakıt karışım ayarlarını yapar. Hava-yakıt karışımı çok soğuk olunca motor düzgün çalışmaz veya zaman zaman durur. Jikle çekildiğinde hava-yakıt karışımını “zenginleştirir”. Jikle karbüratörün ağzında gerektiğinde içeri giren havayı bloke eden özel bir parçadır.

Jikle plakası kapanınca altındaki vakum artar, daha fazla yakıt çekmeye başlar. Zengin yakıt karışımı düşük ısılarda da yanarak motorun ısınmasını sağlar. Elle kumanda edilen jikle genelde torpidonun üzerindedir. Karbüratörün üzerindeki jikleye tel ile bağlı olup çekip-iterek kumanda edilir.

Sürücü motoru çalıştırırken jikleyi kapar. Buradaki problem, sürücüler araç ısındıktan sonra jikleyi tam olarak açmayı unutur, bunun sonucunda zengin yakıt karışımı yanma odasında ve bujilerde kurum (karbon) oluşturur. Bu sorunu gidermek için otomatik jikle bulunmuştur. Otomatik jikle motor ısısına dayanır. Jikle valfi egzoz ısısı ile çalışan bir termostat tarafından kontrol edilir. Motor soğukken çalıştırmak için valf kapanır ve motor ısındıkça yavaş yavaş açılır. Otomatik jikledeki elektrik ısıtmalı bobin jikle valfinin kapalı olduğu zamanı kısaltmak için kullanılır.

Yeni eklenen ilanlar