Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Jantlar Nedir?

Bir çok kullanıcı için, jantlar görsel dizaynı oluşturmaktadır. Mümkün olduğunca büyük ve geniş olmalı ki, araç yeterince spor bir tarza bürünsün. Jantlar jant fiyatları kullanım amaçları bakımından çeşitlilik gösteriyor. Fabrika çıkışlı aracın üzerinde yer alan jantlar genellikle çelik jant oluyor.  Daha sonradan aracın görüntüsünü ve performansını arttırmak için takılan jantlar ise alüminyum  jantlar. Alüminyum jantların ana malzemesi alüminyum ancak halk arasında alüminyum jantlara çelik jant denmektedir. Aracın geneline fazla müdahale etmeden, görselliğinde ciddi anlamda farklılık yaratmasından, net bir biçimde anlayabiliriz. Diğer yandan ise jantlar, aracın genel seyirini etkilemektedir. Jant büyüdükçe ve genişledikçe daha da ağırlaşır. 5 kilogram ağırlığındaki bir jant sürüş esnasında 20 kilograma kadar çıkıyor. Bu durum var olan dinamiği ve var olan hızı etkiliyor. Viraj sabitliğini yüksek tutmak için geniş jant ve lastiğe ihtiyaç vardır. Bu durum sert viraj girişlerinde kendini gösteriyor.

jant nedir ?Uyumlu Jant

Gerçekleştirilen değişimde dikkat edilmesi gereken konu, lastik çevresinin jantlarla uyumlu olmasıdır. Aksi halde TÜV-TÜRK‘e kayıt esnasında sorun yaşanacağı gibi, takometrenin de uyumu gerekli olacaktır. Eşit olan lastik çevresi lastiklerin indirilmesi ile elde edilir. Değişiklik sağlayıcılarının çoğu, konforsuz akışın sağlanmasını hedefler.
Seri üretim standardına uymayan jantların, TÜV-TÜRK de kayıt altına alınması gerekmektedir. Bazı modellerde ise, genel bir işletme izni olduğunda kayıt altına alınması gerekmemektedir. Teslim esnasında, tekerleğin yaylanma sırasında, karoseri ye çarptığına veya sürtündüğüne bakıyorlar.
Jantlar genelde çelik malzemesinden üretilir. Malzemenin kalitesi, daha az malzeme kullanımı ve düşük ağırlık sağlamaktadır. Jantların şekillenmesi ise, malzemeden sebep sınırlanmıştır. Bunun aksine, alüminyum Jantlarda şekillendirme daha özgürce yapılabilir. Fakat şüphesiz malzeme yumuşak olduğundan daha yoğun bir malzeme ilavesi gerektiriyor. Neticede alüminyum jantlar çelik jantlara daha hafiftir. Dolayısıyla, malzemenin de yumuşaklığından kaynaklı, daha fazla vuruş emebiliyor. Özellikle magnezyum çok hafif ve bir o kadar da sağlam bir malzeme. Bir çok yüksek güç sarf eden ve aynı zamanda yarış yapan arabalar, bu malzemeye çok güvenirler.

Yeni eklenen ilanlar