Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Gündüz Farı Nedir?

Araçta bulunan hiçbir parça hakkında, gündüz farları kadar tartışılmaz. Far teknolojisinin başarılısı olan gündüz farları artık bir çok yeni modelde standart olarak yer alıyor. İskandinav ülkelerinde, uzun süren karanlık havalardan sebep, araçları daha belirgin hale getirmek üzere, gündüz farları devreye sokulmuştur. Günümüzde, birçok Avrupa ülkesinde aynı uygulama takip edilerek, zorunlu trafik kuralı haline getirilmiştir. Almanya her zamanki gibi yine gerçeği gözlemleyerek söz konusu uygulamayı kabullenmiş bulunmaktadır, çünkü her geçen gün, gündüz farların kullanımı daha da artış göstermektedir.
Gündüz farlarının devreye girmesi tamamen araçların, motosikletlerin ve diğer araçların daha belirgin olmaları için kullanılmaktadır. Zaman zaman, gün içerisinde birbirini fark etmeyen araçlar, ciddi kazalara sebebiyet veriyorlar. Boş alanlarda yapılan deneyler sayesinde, gündüz farının kullanılmasıyla, kazaların aza indirgenmesi saptanmıştır.

gündüz farı nedir ?H7 ve Xenon Farlar

Konuyla ilgili aksini düşünen kesim, enerji harcamasının yoğunluğunu öne sürerek bu durumu onaylamıyor. Kısa farları kullananlar, H7 veya Xenon lambalarının ömrünü azaltmış oluyor. Bir aracın, farının sürekli yanması, benzin yakıtının artması konusunda ölçülemez olması, yıl bazında toplam yakıt tüketimine bakıldığında, birkaç litre fark kaydedilmiş oluyor. Buna bağlı olarak üreticiler, araçlara seri halde gündüz farları oluşturmuş veya sonradan ilave edilmek üzere, üretmiş bulunmaktalar. Bu anlamda kullanılan ampuller, 5 ila 21 Watt arasında veya LED ampul olmak üzeredir. Bu uygulama neticesinde, araç içinde ve arka farlar yanmamakta olup sadece ön tarafa yansıtılmıştır. Bu anlamda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Gündüz farları, park lambalarına nazaran, dört kat daha güçlü olmakla beraber, yolu aydınlatma konusunda ve maliyet açısından, kısa farlara nazaran, çok daha tasarrufludur. Kısa farlarda, gündüz farlarının otomatik olarak devre dışı bırakılması gerekmektedir. Bir çok üretici, ürettikleri araçlara gündüz farını dahil edip, motorun devreye girmesiyle gündüz farları da devreye girmektedir. Işık sistemi ile yapılan kombinasyon, tüm araçların belirgin bir şekilde yollarda bulunmasını sağlar.

Yeni eklenen ilanlar