Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Geri Vites Nedir?

Geri vitesin görevi, aracı geriye doğru hareket ettirmektir. Trafik kanunları gereğince, tüm araçlar 400 kg ağırlık üstü için onaylıdır. Fakat tabii ki daha hafif olan geri vitese sahip araçlar bulunmaktadır. Bu kategoriye motosiklet, 3 tekerlekli ve dört tekerlekliler dahildir.
Düz vitesli araçlarda, geri vites için bir tekerlek dişlisi yerleştirilmiştir. Geriye doğru hareket edildiğinde, çok büyük güç sarf edilmediğinden, hizasız bir yapıya sahip değildir. Maliyet açısından genelde kullanılan, hizalı olan tekerlek dişlileri kullanılır. Dolayısıyla, geriye doğru hareket edilirken sesler gelir ve araç sarsılır.

geri vites nedir ?Geri Vites

Arazi araçlarında farklı hızlara sahip iki adet geri vites bulunmaktadır. Kamyon ve traktör gibi araçlarda, birden çok geri vites bulunabilir. Traktörlerde geri vites sayısı yaklaşık 40’ ı bulabiliyor.
Araçlardaki ortalama geri vites hızı, ilk kalkışta kullanılan birinci vitesin hızı kadardır. Kurallara göre, geri viteslerde bir engel bulunur, söz konusu bu engel, vites kolunun aşağıya bastırılması ile çözülür. Bu kilit sistemi, sürücünün öne doğru ilerlediğinde, bir anda ve yanlışlıkla geri vitese geçmesini engeller. Bu durumda sadece şanzıman zarar görmez üstelik tehlikeli kazalara yol açılmış olunur.

geri vites kamerası nedir ?Geri Vites Kamerası

Yeni nesil araçlarda bulunan veya sonradan da takılabilen geri vites kamerası, sürücün arkayı rahatça görmesini sağlar. Geri vites devreye sokulduğunda, geri vites lambası yanmaya başlar. Bunun avantajı, sürücünün karanlıkta da arkasını daha rahat görmesini sağlamasıdır. Diğer bir avantaj ise, arkadaki sürücülerin yada trafik kullanıcılarının aracın geriye doğru hareket edeceğini görmesidir.
Günümüzde hidrojenli ve elektrikli araçlarda artık piyasada bulunmaktadır. Ki bunların çoğunda alışılan geri vites sistemi bulunmamakta. Geriye doğru hareket edilmek istenildiğinde, hareket sistemi elektronik bir biçimde devreye girer.

Yeni eklenen ilanlar