Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Fren Mesafesi Nedir?

Fren mesafesi denilince sürücülerin aklına, aracın hareket halindeki yolu ve frenleyerek duruş anı gelir. Fren mesafesi mekanik fren sürecinin başlamasından, geride kalan zaman içerisinde kat edilen yolu hesaplamadığı gibi, bir engeli ( örneğin; hareketsiz yabancı bir aracı ) hesaplamaz. Fren sistemini devreye sokmak için tepki süreci, aslında fren yolundan duruş yoluna kadar olan mesafeyi uzatmaktadır.

fren mesafesi nedir ?Fren Mesafesi

Tepki süresi, her insanın kişilik yapısına göre değişkenlik gösterir. Alkol ve ilaç alımı değişkenlik yaratan ve olumsuz etki yapan faktörler arasında yer almaktadır.

Fren yolu, fren tesisatının fiziksel faktörlerine ve zeminle temasa geçen lastiklere bağlıdır. Sürüş yolunun meşgul edilmesi, araç yoğunluğu ve gidilen km/h gibi unsurlar aynı şekilde etkendir. Fren sistemi olumsuz hız gücünü veya fren gücünü, tekerleklerde bulunan fren disklerine veya fren balatalarına aktarır. Lastikler ise bu gücü sürüş zeminine yansıtarak, aracın frenlemesi meydana gelmektedir.
Sürüş yolu üst yüzeyinin, kuru ve temizlenmemiş bir zemini var ise, fren yolunu ciddi anlamda etkilerken, belli bir uzunluğa sahiptir. Söz konusu uzunluk, olumsuz şartlarda, örneğin; ıslaklık, kum, kar ve buzlanma gibi, daha da uzayabilir. Bunun dışında sürüş yolundaki engeller, sınırlı bir fren imkanı tanımakta, aynı şekilde araçların arkasında bulunan vagon ve benzeri yüklerde. Fren yolunun hesaplanmasında, araçların söz konusu yükleri, hesaplamaları etkiler. TÜV-TÜRK‘ün istatistiklerine göre muayeneden kalan araçlar çoğunlukla fren sisteminden kalıyor.

fren balatası, fren diskAraç Takibi

Fren yolu, tabii ki yapılan hız ile yakından alakalı olup, yüksek hızla gidildiğinde ve fren yapıldığında ciddi anlamda fren yolu genişler ve büyür. Böylelikle duruş yolu, gerçek anlamda uzamış oluyor.

Araçlardaki fren sistemleri büyük önem taşımaktadır ve bundan dolayı her aracın bu anlamda, rutin bakımlara götürülmesi gerekmektedir. Aynı şekilde fren suyunun da düzenli bir şekilde değişmesi gerekmektedir. Higroskopik bir yapıya sahip oldukları ve suyla çoğaldıkları için, kaynama durumunu aza indirgemektedir.

Yeni eklenen ilanlar