Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

ESP Nedir?

ESP elektronik sağlamlık programı sözcüğünün kısaltmasıdır. 1995 yılında Bosch şirketi Mercedes S Serisi için geliştirmiştir. Dolayısıyla ESP Daimler AG nin ürün grupları arasında yer almaktadır. Başkaca otomobil üreticileri de aynı sistemi farklı isimler altında kullanmaktadır. Örneğin BMW bu sistemi DSC olarak adlandırır.

esp nedir

ESP’nin Önemi

ESP aracın güvenliği ile ilgili önemli bir paya sahiptir. Her bir tekerin sabit frenlemesi sayesinde, söz konusu teknik, olağanüstü durumlarda, aracın kontrolden çıkmasını engeller. Merkezi kullanım sistemi, sensörlerin daimi bilgisini elde eder ve bu sistem tekerleklerde bulunur. Bunlar aracın çapraz hız gücünü ve devri aktarır. Aynı zamanda yön açıları ve motor devride kaydedip aktarılır. Devamında gaz pedalının durumu da aktarılır. Söz konusu bilgiler, saniyede 150 defa kaydedilir ve merkezi sisteme aktarılır. Bu bilgiler doğrultusunda merkezi sistem fren sistemine bir takım komutlar vermektedir. Bu sayede aracın şerit den çıkmamasını engellemek için her bir teker frenlenerek, hesaplanmış olan bir hız a getirilir. Yakın zamanda ise otomobillerdeki ESP motosikletlere de geliyor. Bu sayede motosikletlerdeki sürüş güvenliği dahada da artmış olacak.  Bir viraja girildiğinde örneğin, şayet aracın yavaşlatılması tehdit arz ediyorsa, virajın dış kısmında kalan ön teker duruma göre frenlenir. Aracın hızlandırılması durumunda, virajın iç kısmında kalan teker frenlenir. Bu sistem sayesinde tekerlerin zemine olan hakimiyeti sağlanmış olur.

esp nedirESP, doğrudan motor yönetimine de müdahale edebilir. Şayet aracın kontrolden çıkma tehdidi söz konusu ise, merkezi kullanım sistemi sayesinde motor devri düşürülür. En yeni sistemler, aracın uzunluk eğilimini bile ölçebilmektedir. Hızlı sürüşlerde viraja girildiğinde takla tehdidi oluşmuş ise, ESP belli kırılımlarla saniyede devreye girerek, aracın frenlemesini sağlamaktadır.

Karşı karşıya gelinen bazı durumlarda ise, ESP devre dışı bırakılmalıdır. Bu durum için bir örnek de, kar zincirleriyle seyir etmektir. Sıra dışı durumlarda örneğin rallye de, virajlara bilinçli olarak sürüklenmek söz konusudur.

Yeni eklenen ilanlar