Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Debriyaj Nedir?

Araçta bulunan debriyaj, motor ve şanzıman arasındaki güç akışını engeller veya ayırır. Güç akışının durdurulması ilk kalkışta olduğu gibi vites değiştirirken de şart. Debriyaj, zemin çekişi veya GSTAENGE üzerinden debriyaj pedalı sayesinde devreye girer. Bazı araçlarda debriyajı devreye sokmak için bir hidrolik sistem bulunur. Bu sayede daha düşük bir pedal gücü gerekli.
Debriyaj 2 adet disk ten oluşur ve tencere şeklindedir. Disklerden biri, dirsekli mile bağlı.

şanzıman mili nedir ?Şanzıman Mili

Diğer disk ise ana şanzıman miline bağlı. Bu iki diskin arasında, iki tarafı da daire şeklinde olup sürtünmelere karşı tasarlanmış olan üçüncü bir disk bulunmaktadır. Arada bulunan disk yine aynı şekilde sabit ve şanzımanın giriş miline bağlı. Arada bulunan disk, debriyajın devreye sokulmasıyla, itiş deposu yardımıyla bir kaldıraç ve yay mekanizması üzerinden, geri itiliyor. Böylelikle güç akışı bölünüyor. İç kısımda bulunan ve sürtünmelere karşı tasarlanan disk sayesinde, debriyaj devre dışı bırakılıyor olması, güç akışını daha da yumuşatıyor.

debriyaj nedir :?Debriyaj Çeşitleri

Debriyajların çeşitleri vardır. Buna kavrama debriyajı da dahildir. Bu tür debriyajlarda iç kısımda kavrama cisimleri bulunur ve bu cisimler, yüksek devir sayısı sayesinde, akış gücünü kilitler. Bu tür debriyajlar, skuterlar da kullanılır. Bunun devamında ise hidrodinamik debriyajlar vardır. Bunlar iki yarım anahtar şeklindedir. İçerisinde yağ bulunur. Motor devrinin yüksekliği sebebiyle, motor yağı, kavrama gücü sebebiyle, dış duvarlara basınç yapar ve böylelikle güç devredilir.

Loading
Yükleniyor..

Yeni eklenen ilanlar