Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Çelik Jant Nedir?

Çelik jant sanılanın aksine genellikle araç alındığında üzerinde bulunan janttır. Araçlara daha sonradan takılan daha hafif olan ve görüntü olarak da daha hoş görülen jantlar alüminyum alışımlıdır. Ancak halk arasında bu iki jant türünün adları karıştırılmıştır. Çelik jant fiyatları diğer jantlara göre daha ekonomiktir.

çelik jant nedir ?Çelik Jant

Hafif metal jantlara kıyaslı daha düşük maliyetli bir alternatif de çelik jantlardır. Görüntü olarak çok gösterişli olmamasına rağmen ve zamanla pas oluşumu olduğu halde, sağlamlığı ve dayanaklılığı yüzünden tercih edilebiliyor. Hafif metal jantlara nazaran, çelik jantlar kaldırım taşlarının üzerinden olan geçişleri, zararsız bir şekilde atlatabiliyor. Alüminyum jantlarda ise, böyle bir durum karşısında, hasarlar meydana geliyor. Çelik jantlar, alüminyum jantlara nazaran, fren sistemini daha kötü soğutmakla tanınmıştır. Yapısının daha sıkı olması nedeniyle, fren sisteminin etrafında daha az hava sirkülasyonu gerçekleşiyor. Bunun dışında, çelik jantların, malzeme itibariyle, çok daha fazla ağırlığının olması da, bir geçektir. Bu alandaki çalışmalar neticesinde, çelik jantların ağırlıkları aza indirgenebiliyor, fakat, ekonomik açıdan çok fazla fayda sağlamıyor.

çelik jant nedir ?

Çelik jantların günümüzdeki kullanım alanları ise, küçük araçlarda gerçekleşiyor. Kış aylarında yoldaki tuz a karşı olumlu bir rezistans sergiledikleri için, genellikle çelik jantlar tercih edilmektedir. Bunun dışında çelik jantlar daha dayanaklı ve temizliği kolay malzemelerdir.

Çelik Jantın Yapısı

Günümüzdeki çelik jant üretimi, sıcak işlenmiş çelik den olmakla beraber büyük bir esneme ile sınırlandırılmıştır. Bir çok jantın üretiminde 2 parça üretilmektedir. Bu iki parçadan biri, disk tekeri diğeri ise, teker anahtarı. Asıl olan parça ise, disk tekeridir, çünkü, lastikler onun üzerinde yer almaktadır. Disk tekeri, tekerlek parmaklarında aynı zamanda jant bandı olarak da adlandırılmıştır. Direniş sağlamlığı ve olası sarsılmalara karşın, her iki parça, birbirine iç kısımdan, kaynak ile bağlıdır. Fren sisteminin, daha iyi soğutulması için, ağırlığın düşürülmesi ve bunun yanı sıra görüntünün iyileştirilmesi gibi özelliklerin desteklenebilmesi amacıyla, jantlara delik ve çizikler gerçekleştirilir.

Çelik jantların bakım ihtiyacı olmamasına rağmen, belli aralıklarla düzenli bir şekilde, fren tozu, serpilmiş tuz kiri gibi pisliklerden arınması önerilmektedir. Çelik jant olmasına rağmen, görüntü ile ilgili sıkıntı yaşanıyorsa, her an talep edilen dizayna göre değişim yapmak mümkündür.

Yeni eklenen ilanlar