Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Beygir Gücü/HP Nedir?

Beygir gücü, diğer bir adıyla horse pover en kısa adıyla HP. Beygir gücü yani HP, motorların güçlerini belirten bir ölçüdür. Buharlı motorların icadından itibaren kullanılan bu güç tanımı halk arasında 1 atın gücü eşittir 1 HP olarak biliniyor. Ancak bu tanım yanlıştır. Beygir gücü atların güçlerinden esinlenilmiştir ama matematiği biraz daha farklıdır.

beygir gücü nedir ?

James Watt

Beygir gücünü kavramını 1872 yılında ortaya çıkartan James Watt, bir atın 45 kilogramlık yükü 1 saniyede 1.11 metre uzağa taşıdığını hesaplamıştır. James Watt bu bilgiyi matematiğe döktüğünde atın çektiği yükü nedeni bilinmez bir şekilde 75 Kg olarak aldı ve bu birime 1 HP adını verdi. Kısacası beygir güzü 75 kilogramlık yükün 1 saniyede kaldırılması değeridir.

 

Araçlardaki beygir gücü yani Hp aracın performansını, gücünü simgeleyen bir birimdir. Dizel, benzinli, elektrikli ve LPG’li araçlarda aynı formül kullanarak hesaplanır. Ancak aynı Hp gücü değerine sahip araçların, performans değerleri aynı değildir. Bunun nedeni motorun ilettiği gücün tekerlere ulaşana kadar geçtiği yoldur. Aracın aksamları, teker sistemlerindeki dişlileri, yakıt türü, lastik kalitesi hatta lastik boyutu gibi birçok özellik bu aktarımı etkiler.

Loading
Yükleniyor..

Yeni eklenen ilanlar