Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Araçlarda Hararet Nedir?

Hararet Nedir?

Araçlarda hararet, motorun aşırı ısınma sebebiyle su kaynatması durumudur. Aracınız hararet yaptığında bunu ön panel göstergesi üzerindeki hararet lambasından veya kaputtan yükselen buhardan anlayabilirsiniz.

hararet nedir ?

Araba Hararet Neden Yapar?

Arabanın hararet yapması fanın devreye girmemesi, radyatörün hava yapması, motor yağı seviyesinin düşmesi, termostadın açılmaması, devirdaim pompasının kaçak yapması gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

 

"araba hararet",  "hararet göstergesi", "su kaynatma", "hararet nedir", "hararet", "müşür"

Aracınız Hararet Yaptığında Yapılması Gerekenler?

Arabanız hararet yaptığında yapılması gerekenler hararete sebebiyet veren arızaya göre değişmekte. Ancak aşağıda sıralayacağımız birkaç adımı uygulayabilirsiniz.

1. Aracınızın motorundan buharlar yükseliyorsa, aracınızın sağa çekip durdurun ve motoru soğumaya bırakın.

2. Hararet aracınzın devri arttıkça yükseliyorsa motor devri düşürülebilir. Aracınız hareket halindeyken önünüzde yeterli açık alan varsa, hafif eğimli bir yolda aracınızı küçük bir vitese takıp ayağınızı gazdan çekin. Gaz kesildiğinde motorunuz da yakıtı kesecektir, hareket halindeki motorun devirdaim pompasının çalışmaya devam etmesiyle motor ısısı düşecektir.

3.Arabanızı rolantide bekletip harareti gözleyebilirsiniz. Araç rolantideyken hararet düşüyorsa sorun yakıt sisteminizden kaynaklanabiliyor olabilir. Aracınıza fazla yük bindirmeden en yakın servise götürün.

"araba hararet",  "hararet göstergesi", "su kaynatma", "hararet nedir", "hararet", "müşür"

Aracınız Hararet Yaptığında Yapılmaması Gerekenler?

1. Hararet yapmış bir araçta eğer gözle görülür bir su veya buhar fışkırması varsa radyatör veya su deposu kapağı açılmamalıdır. Kapakları açmanız halinde fışkıran sıvıyla kendinizi yaralayabilir, silindir kapak contasına, motora ve hararet müşürüne zarar verebilirsiniz.

2. Sıcak motora kesinlikle soğuk su dökülmemelidir.

3. Isınmış motor suyuna soğuk su ekleyerek motoru çalıştırmayın. Soğuk su termal şok yaratıp çatlamalara sebebiyet verebilir.

 

Hararet nedeniyle aracınız yolda kalırsa ne yapmalısınız sorusunun cevabı duruma göre değişebiliyor. Yukarıda sıraladığımız adımlardan herhangi biri sizin için uygun değilse, yola devam etmeyip yol yardımını çağırmanızı öneririz.

 

Yeni eklenen ilanlar