Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Plaka Nedir?

Plaka tüm Türkiye ve dünyada, otomobil, otobüs, kamyonet, kamyon, taksi ve motosiklet gibi taşıtlara verilen numara ve harflerdir. İlk plaka 1893 yılında Fransa’da kullanılmaya başlanmıştır.

ilk plaka30 km’den fazla hız yapan tüm araçlara sol tarafta olmak ve her zaman görünür durumda olması şartıyla konulmuş ve zamanla otomobil sayısının tüm dünyada artması ile yaygınlaşmıştır.  Her ülkenin kendine ait bir plaka sıralaması vardır. Türkiye’de bu sıralamada ilk iki sayı şehrin kodu dur. Plakalar aracın bir nevi kimliğidir ve plaka sayesinde birçok işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Plaka sorgulama ile aracınıza ceza kesilip kesilmediğini, HGS sorgulama işleminizi, vergi borcu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Plaka Çeşitleri

Plakalar kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösterir. Türkiye’de kullanımına göre dokuz çeşit plaka vardır.

plaka nedir ?

Özel Araç Plakası:Şahıslara ait olan araçlarda kullanılan plakalardır. Özel araç plakalarının tamamı özeldir yani aynı plakadan birden fazla bulunmaz.

Resmi Araç Plakası:Devlet hizmetinde kullanılan araçların plakalarıdır. Siyah zemin üzerinde beyaz yazılardan oluşur.

Bedensel Engelli Araç Plakası:Bedensel engelli vatandaşların kullandığı araçlardır. Tasarımı özel araç plakalarıyla aynıdır, tek fark ülke kodu ile plakanın yer aldığı yer arasında bedensel engelli simgesidir.

Cumhurbaşkanlığı Makam Aracı Plakası:Cumhurbaşkanlığı makamlığında bulunan makam araçlarının kullandığı plakadır. Kırmızı zemin üzerinde sarı renkte cumhurbaşkanlığı mozolesi bulunur.

Cumhurbaşkanlığı Üst Düzey Yönetici Plakaları:Kırmızı zemin üzerinde sarı harf ve sayılar yer alır. Cumhurbaşkanlığı makamında görevli üst düzey yöneticiler tarafından kullanılır.

 

Devlet Protokolü Plakaları:Devlet protokolü makam araçlarında yer alan plakadır. Kırmızı zemin üzerinde sarı renkli sayılardan oluşur. 0001 TBMM Başkanı, 0002 Başbakan, 0003 Anayasa Mahkemesi Başkanı, 0004 Genel Kurmay Başkanı. Plaka numaraları devlet protokolündeki sıralamaya göre devam eder.

Büyükelçilik Resmi Hizmet Araç Plakaları:Büyükelçiliklerde kullanılan plakadır. Yeşil zemin üzerinde beyaz renkte sayılar ve harfler bulunur.

Emniyet Araçları Plakaları:Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetinde yer alan araçların plakalarıdır. Mavi zemin üzerinde beyaz harf ve sayılar bulunur.

Rektör, Emniyet Müdür ve Kaymakam Plakaları:İlin üst düzey yöneticileri tarafından kullanılan plakalardır. Beyaz zemin üzerinde kırmızı sayı ve harfler yer alır.

Yeni eklenen ilanlar