Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Akslar/Araba Aksları Nedir?

Aksların bulunduğu bölüm, bir çok parçadan oluşmakta. Bunun içerisinde yoğun şekilde yürüyen aksamın, bir çok askı parçası bulunmaktadır.
Modern araçlarda bulunan akslar, karmaşık bir biçimde, sabit ve hareketli olmak üzere parçalardan oluşur. Lastikleri taşımanın dışında, yönlendirmesi de aynı şekilde görevleri arasında yer alır.
Genel anlamda ön ve arka akslar arasında karar vermek gerekir. Bunlar hem kurulum hem de fonksiyonel açıdan farklıdır. Kaldı ki ön aksalar arka akslara nazaran daha karmaşıktır, fakat yine bu durumda da istisnalar kayıt edilmiştir.

aks nedir?Ön Aks

Ön akslar, harekete geçiren sopalar, aks bilyası, tekerlek göbeği ve stabilizatörlerden oluşur. Araç tiplerine göre, daha çok aks bilyası kullanılabilir. Ön aksların kurulumuna göre, tekerlekleri harekete geçirerek onlara yön verir. İkincil olarak ön akslara rot mili ve amortisör de ilave edilmiştir. Normalde bu parçalar farklı yerleri tamamlamakta, fakat ön aksların harekete geçmesinde önemli katkıları olduğundan, bu alanda da yer alıyorlar. Tekerlek göbekleri çift fonksiyonlu olup, fren sistemlerinde yer alması söz konusudur. Her aracın aks aralığı farklılık gösterse de genel olarak binek araçların 2,500 mm ile 3,500 mm arasında değişir. 2016 model Ford Focus‘un aks mesafesi 2,648 mm’dir.

Basit olan arka akslar ise, sabit bir aks gövdesinden ve bir çok yürüyen aksam askı parçalarından oluşmaktadır. Aksları güçlendirmekle görevli olan burgu sopası ve/veya sabitleyici de yerlerini koruyor. Arka akslar, aynı zamanda fren sisteminin parçalarını üstleniyorlar.

difransiyel dişlisi nedir ?Diferansiyel Dişlisi

Hareket halindeki arka akslar, diferansiyel dişlisi ve hareket dalgasını barındıran ayrı ayrı aks gövdesinden oluşup, karmaşık bir yapıya sahiptir. Bahsi geçen akslarda, öyle yada böyle yürüyen aksamın bir çok askı parçasını yürüterek fren ve yay sistemlerinin parçalarını da üstlenmektedirler. Özellikle ön akslar aşınmaya yatkındır. Fakat genel anlamda, arızalı olan parçaların, çok fazla çaba sarf etmeden, değişim sağlanmaktadır. Özellikle aks bilyaları alanında, taşıyıcı eklemler ve plastik parçalar, bahsi geçen değişim sistemine, dahil edilmiştir.

Yeni eklenen ilanlar