Yağ Değişimi

Yağ Değişimi

Yağ değişim süresinin belirlenmesi

Araç üreticileri yağ değişim süresini kullanım koşulları başta olmak üzere el kataloglarında belirtmiştir.

Yağ üreticileri kullanılacak olan yağın ne kadar sürede değişmesi gerektiğini laboratuar ortamında çeşitli test cihazları ile ölçümler yaparak belirler.

Motorlarda kullanılan yağların ve yağ filtresinin değişimi aynı anda yapılmalıdır. Değişim için uygun görülen süre aracın yapmış olduğu kilometreye bakılmaksızın 1 yıldır. Bu süre sonunda araçta kullanılan yağ ve yağ filtresi değiştirilir.
 

Trafiğin çok yoğun olduğu bölgelerde sürekli çalışan ve iş makineleri gibi uzun süreler çalışan taşıtların yağ değişim süreleri normale oranla daha düşüktür.  

Dikkat: Yağ seviyesinin kontrolü genel anlamda 500 kilometrede bir yapılmalıdır eğer motorda yağ eksilmiş ise gereken kadar ilave edilmelidir.


Yağın bozuk ve özelliğini kaybettiği elle kontrol edilebilir mi?
"HAYIR". Yağın özelliğini kaybettiği anlaşılabilmesi için karmaşık bazı kimyasal testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testler de ancak gelişmiş laboratuarlar tarafından uygulanabilir.

Yağ değişiminde nelere dikkat edilmelidir?
Yağ değişiminde yağ sıcakken boşaltılmalıdır. Yağ filtresi yenisi ve orijinaliyle değiştirilmelidir. Arıca değişim sırasında karter contasının da yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Motora araç üreticisinin önerdiği kalite ve performans seviyesindeki yağ konmalıdır. Satın alınacak yağ güvenilir bir satış noktasından alınmalıdır. Yağ değişimi yetkili kişilerce ya da servislerce yapılmalıdır.

Şehir içi ve yoğun dur-kalk (kısa mesafeli) araç kullanımında motor yağı değişimi ne zaman yapılmalıdır?
Yoğun dur-kalk trafikte sürekli çalışan araçların (taksi, dolmuş vb.) yağ değişim süreleri normal yağ değişim sürelerinin %50 si kadardır. Bu durum birçok araç üreticisinin kataloglarında da belirtilmiştir.

Yağ değişiminde neden filtreleri değiştirmeliyim?
Motorun emme manifoldundan çekilen havanın içerisinde bulunan toz vb. gibi katı partiküller ile yakıtın yanması sonucunda geriye kalan bakiye parçacıklar yağın temizleyici etkisiyle piston ve silindirin üzerinden alınarak filtreye aktarılır. Bu özelliği yağlara, içerdikleri deterjan ve dispersan gibi katıklar verir.

Motorlu araçlarda yağ seçimini neye göre yapılmalıdır?
Araç üreticileri yapmış oldukları uzun çalışmalar sonucunda kendi ürettikleri araçlarda kullanılacak yağlara ait özellikleri belirlemişlerdir. Belirledikleri özellikleri de kendi araç kullanım kataloglarına da belirtmişlerdir. Yağ seçiminde araç kataloğunda yazan performansta ya da kalite seviyesindeki şartları sağlayan yağın kullanılması, kataloğun olmadığı durumlarda araç üreticisi firmanın yetkili servisine ya da müşteri hizmetlerine danışılmalıdır. Bununla birlikte yağ üreticisi firmalardan da destek alınabilir.

Araç üreticileri değişik mevsim koşulları için değişik viskozitelerde (SAE J300 viskozite sınıflaması) yağlar önermişlerdir. Kış şartları için genellikle daha ince (daha düşük viskoziteli) yaz şartlarında ise daha yüksek viskoziteli yağlar önerilir. Diğer yandan üretilen aracın sahip olduğu motor teknolojisine göre uygun API yağ kalite sınıfıları da belirtilmiştir. Başka bir özel şartın olmaması halinde söz konusu iki özelliğe (API kalite ve SAE viskozite) bağlı olarak uygun motor yağı seçimi yapılabilir.

Unutmayınız ki zamanında ve km oranlarında değiştireceğiniz motor yağınız aracınızın performansını arttıracağı gibi yakıt tasarrufuna da katkıda bulunacaktır.